Jak przedstawiać informacje
Jak przedstawiać informacje, aby serwis internetowy był "przyjazny" dla klientów Twojego przedsiębiorstwa ?
- Najczęściej zadawane pytania
Warto na stronach WWW umieścić listę odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania. Użytkownicy nie lubią czekać, wolą szybką reakcję nawet jeżeli muszą szukać odpowiedzi na długiej liście. Przy przyjmowaniu pytań od klientów do listy najczęściej zadawanych pytań, można skorzystać z autorespondera. Dzięki temu mechanizmowi każdy kto prześle zapytanie do firmy zostanie automatycznie powiadomiony o tym, że jego pytanie trafiło do adresata. Należy również poinformować odwiedzających kiedy mogą spodziewać się odpowiedzi na zadane pytania.
- Instrukcje
Jeżeli produkty firmy są skomplikowane w obsłudze można na stronie umieścić opisy użytkowania czy też montażu, które klient będzie mógł przeczytać, wydrukować i ściągnąć na swój komputer. Gdy instrukcja zmienia się można natychmiast zmienić ją na serwisie.
- Wspomaganie
Inną formą pomocy użytkownikom jest udzielanie porad na temat usług i produktów online tj. natychmiast i o każdej porze dogodnej dla klienta (24 godziny na dobę). Można do tego celu wykorzystać pocztę elektroniczną. Wyobraźmy sobie, że klient wysyła do firmy zgłoszenie o usterce produktu, który kupił. Autoresponder automatycznie odpowiada, że wiadomość klienta dotarła do adresata oraz informuje, że serwisant skontaktuje się z nim w ciągu np. trzech godzin. Jednocześnie z chwilą wpłynięcia emaila na konto pocztowe serwisant otrzymuje taką samą wiadomość na telefon komórkowy w postaci SMS-a.
- Aktualizacja
Nic tak nie zniechęca Internauty jak strony WWW, na których nic się nie dzieje. A najbardziej odstrasza serwis, który nie jest aktualizowany. Na przykład użytkownik chce skorzystać z usług internetowej agencji nieruchomości, znajduje ciekawą ofertę, składa zamówienie i w odpowiedzi otrzymuje informację, że jest ona dawno nieaktualna albo, że cena jest dwukrotnie wyższa niż ta podana na stronie WWW. Taki serwis budzi niechęć zamiast przyciągać. Dlatego firma powinna często zaglądać na własną stronę w internecie i sprawdzać czy podane na niej informacje są na pewno najświeższe. Jeżeli oferta przedsiębiorstwa zmienia się bardzo rzadko można wzbogacić serwis ładnymi zdjęciami czy też ogólnymi informacjami z branży (patrz: przyciąganie klientów do serwisu).
- Przejrzystość
Nie robi również dobrego wrażenia strona mieniąca się wszystkimi możliwymi barwami. Trzeba pamiętać o tym, że człowiek inaczej widzi kolor na kartce papieru niż na ekranie komputera. Stonowana kolorystyka i mała liczba zastosowanych kolorów powoduje, że serwis jest znacznie lepiej czytelny dla oglądającego. Tło, na którym umieszczony jest tekst także ma duże znaczenie dla przejrzystości strony. Hasła reklamowe, rysunki czy też logo umieszczone w tle powoduje, że tekst jest nieczytelny.
- Czas
Wszystkie elementy graficzne umieszczone na stronach WWW wydłużają czas ładowania się serwisu. Aby skrócić maksymalnie czas oczekiwania na otwarcie strony można:- publikować niewielkie zdjęcia,
- zamiast dużych obrazków zamieścić ich symbole z połączeniem do większej wersji obrazków,
- stosować małą liczbę kolorów.
- Pracownicy
Każdy przedsiębiorca poszukujący pracowników metodą tradycyjną tj. poprzez ogłoszenia w prasie ma świadomość kosztów, które taka operacja niesie za sobą. Wykorzystanie do zbierania ofert kandydatów do pracy serwisu WWW pozwala te koszty znacznie ograniczyć. Wystarczy na stronie umieścić ofertę pracy z emailem kontaktowym dla potencjalnych pracowników i czekać na zgłoszenia. Aby kandydat miał pewność, że jego cv trafiło pod właściwy adres należy skorzystać z autorespondera, który automatycznie każdej osobie wyśle informację zwrotną z podziękowaniem za zgłoszenie. Oczywiście należy pamiętać o ciągłej aktualizacji ofert i poprawnym ich formułowaniu. Źle skonstruowane ogłoszenie umieszczone nawet na najbardziej uczęszczanym serwisie nie przyniesie spodziewanych efektów.